Ügyfélszolgálat:
H-P 9-16h
szechenyi_logo_mobile

Nyugtaadás pénztárgép nélkül - A kézzel írott nyugta alternatívái

2024. 08. 01.

Olvasási idő: 2:57 perc

A számlaadási kötelezettség szinte minden kis- és nagy vállalkozó számára megkerülhetetlen, ellenkező esetben nyugtával kell bizonylatolni az adásvételt. Erre szerencsére több módszer is rendelkezésre áll. A nyugtaadás pénztárgép nélkül is lehetséges, azonban ennek megvannak a maga feltételei, cserébe nem kell ragaszkodnod a kézzel írott nyugtához.

A CMO következő blogbejegyzésében összeszedtük Neked a legfontosabb tudnivalókat a témában!

Mikor adhatok nyugtát számla helyett?

Ezekben az esetekben állíthatsz ki kézi-, gépi- vagy elektronikus nyugtát vevőd számára:

  1. Egyrészt kizárólag magánszemélyek számára bocsájthatsz ki nyugtát, vállalkozások esetén névre, címre és adószámra szóló számlát kell kiállítani.
  2. Emellett a tranzakció során a vásárláskor meg kell történnie a teljes vételár kifizetésének, például készpénz vagy kártya segítségével.
  3. A felső értékhatára 900.000 Ft, amelynél kevesebb fizetése esetén adható nyugta számla helyett.

FONTOS, hogy az imént felsorolt mindhárom tényezőnek egyszerre kell teljesülnie!

Más fizetési mód választásával (utánvétes fizetés, utalásos fizetés) sem kötelező már számlát adni, hiszen ez a kritérium megszűnt 2021. júliusában. Abban az esetben, ha a vásárló névre szóló számlát kér akár saját maga, akár vállalkozása számára, akkor viszont szükséged lesz számlakiállításra.

A nyugta kötelező tartalmi elemei

A nyugta esetében jóval kevesebb adatot kell tartalmaznia, mint számlánál, ezért alkalomadtán a használata is praktikusabb. Nyugtaadáskor ezeknek az elemeknek kell szerepelnie rajta:

  • A nyugta sorszáma: ez egyedileg fogja azonosítani a nyugtát.
  • Keltezés: a nyugta kibocsátásának ideje, vagyis a fizetés napjának dátuma.
  • A nyugta kibocsátó neve, címe és adószáma: egyéni vállalkozók esetében szükség lesz a nyilvántartási számra.
  • Bruttó összeg: a szolgáltatás vagy termék értékesítés ellenértéke, amely az adót is tartalmazza.

Nyugtát devizában is állíthatsz ki, azonban ilyen esetben fel kell tüntetned az árfolyamot és a forintosított áfa összegét, de kizárólag magyar nyelven bocsájthatod ki.

Nyugtaadás pénztárgép nélkül: ezek állnak rendelkezésedre

Hogyan lehetséges a nyugtaadás pénztárgép nélkül?

  • A kézzel írt nyugta már ősidők óta rendelkezésre áll, mi sem volt egyszerűbb vállalkozóként, mint venni egy nyugtatömböt és megírni minden adásvételt követően. A világ rengeteget fejlődött azóta, így a papíralapú nyugták létjogosultsága is leáldozóban van. Időpocsékoló és körülményes módszer, ráadásul a másolati példányt fizikális formában kell megőrizni. Ez az egyetlen formája a nyugtáknak, amelyre nem lát rá közvetlenül a NAV, így nem csoda, ha soron következő feladatuknak tekintik kiváltani ezeket.
  • Gépi nyugta kiállítására pénztárgép köteles tevékenységek esetén van szükség, amelyet a 48/2013. (XI. 15.) NGM rendelet 1. melléklete tételesen fel is sorol. Ide kerültek a kiskereskedelmi és vendéglátói tevékenységek, a kölcsönzési szolgáltatások, a szálláshelyszolgáltatók számára, sportcentrumokra, szórakozóhelyekre, és számos más hasonló tevékenységet végző vállalkozás számára. Ezekről a tevékenységekről nyugtát csak online pénztárgép segítségével lehet kiállítani.
  • Az elektronikus nyugtaadás a legújabb és legkézenfekvőbb megoldás arra, hogy hogyan kivitelezhető a nyugtaadás pénztárgép nélkül, ebben a CMO megbízható online számlázóprogramja is segíthet. Ennek továbbítására kizárólag digitális módon van lehetőség, vagyis az elektronikusan kiállított nyugtát például e-mailben lehet továbbítani vagy tárolni. Ehhez azonban a vevő kooperációjára is szükség van, hiszen rajta áll, hogy megadja-e a továbbításhoz szükséges címet, ezért még van hová fejlődnie ennek a funkciónak.

Nyugtaadás pénztárgép nélkül - Alternatív megoldások összefoglalva

A nyugtaadás egyike azoknak a követelményeknek a szolgáltatási és kiskereskedelmi szektorban, amelyek kötelezőnek számítanak jogi szempontból. Talán kevésbé ismertek, azonban létező megoldások lehetnek az alábbiak arra az esetre, ha valamiért a nyugtaadás pénztárgép nélkül valósulna meg:

  • Nyugtakiállító alkalmazások. Csak idő kérdése volt, hogy megjelenjenek azok az applikációk, amelyeket egyszerűen telefonra vagy tabletre letöltve képesek nyugtát kiállítani. Ezek elektronikus formában kerülnek továbbításra, illetve más funkciókkal is segítik a vállalkozást, mint a leltárkezelés vagy az adószámítás.
  • Online számlázók. Gyakorlott vállalkozók biztosan fel tudnak sorolni 2-3 általánosan ismert online számlázó programot, amelyekkel nyugtát is lehet kiállítani. Ezek gyakran felhőalapú szolgáltatások, tehát bárhonnan és szinte bármilyen eszközről hozzájuk lehet férni.
  • SMS és e-mail nyugták. Talán a legkevésbé ismert csoport, azonban létező dolog, és képes kiváltani a papír alapú nyugtát, pláne ha a vevő nem is igényli azt. Ennek azonban annyi a buktatója, hogy mindenképp szükség van hozzá a vásárló valamilyen elérhetőségére, hogy el tudjuk küldeni számára a nyugtát.

Szerencsére elég gyorsan fejlődnek a kereskedelmi hardverek és szoftverek ahhoz, hogy a kötelező adminisztrációs tevékenységek és a jogi követelményeknek minél egyszerűbben és könnyebben megfelelhessünk.

Az eNyugta forradalma – mire képes az ePénztárgép applikáció?

Az ePénztárgép applikáció néhány éve tört be a piacra, népszerűsége pedig nemcsak növekszik, de a NAV nagyot lépett afelé, hogy a digitalizáció minél előbb végbemenjen nyugtaadás terén is. Jelenleg az online pénztárgépek használata a mérvadó, azonban hamarosan megváltoznak az ezzel kapcsolatos jogszabályok, így több adatszolgáltatásra lesz szükség.

Az app lehetővé teszi, hogy a változás kényelmetlenségét kompenzálja adminisztrációs és ügyfélkényelmi szempontból is, méghozzá az ePénztárgép komplex eszközcsomagjának köszönhetően, kifejezetten vendéglátóhelyek és kiskereskedelmi vállalkozások számára. Emellett pedig a 2023-ban bevezetett kötelező NTAK adatszolgáltatásban is segíthet 100%-ban megfelelni.

A vállalkozástámogató szoftver fel van készítve a 2024. júliusában érkező eNyugta bevezetésére, a közel három és fél éves tesztidőszak során pedig hatalmas segítséget nyújt majd az átállásban. Eleinte ez még csak lehetőség lesz, hiszen a vásárló kérheti a papír alapú nyugtát. A digitális nyugta kiállításához egy erre létrehozott app segítségével nyílik majd lehetőség, itt a vevő személyes QR kódjának beolvasásával néhány mozdulattal elkészíthető a nyugta.

Ezt követően szinte azonnal felkerül a NAV nyugtatárába, amelyhez a vásárló az appon keresztül férhet hozzá, és igény szerint le is töltheti őket.

Erre egyrészt a vásárlói szokások monitorozása érdekében kerül majd sor, másrészt maguk a vevők is tudatosabban költekezhetnek, ha egyben átlátják például az előző havi költéseiket. Természetesen a gyűjtött statisztika anonim, tehát a magánszemélyek a vállalatok előtt azonosíthatatlanok maradnak.

Nyugtaadás hagyományos pénztárgép nélkül: hogyan használhatod az ePénztárgépet?

Az ePénztárgép használatát háromféle módon is integrálhatod a meglévő rendszeredbe:

  • Hardveresen, a meglévő online pénztárgéped frissítésével a meglévő adóügyi egység mellett.
  • Szoftveresen, felhő alapú szolgáltatást igénybe véve, ehhez korlátlan WiFi kapcsolat szükséges, hiszen csak online működik.
  • Applikációval, amelyhez egy kellő verziószámú Androidos eszközre lesz szükséged, legyen az telefon, tablet vagy más hasonló eszköz.

A fentiek közül szintén választhatsz olyan megoldást, amely lehetővé teszi, hogy a nyugtaadás pénztárgép nélkül valósuljon meg. Ennek érdekében több csomagajánlat is készült, a választás a Te kezedben van, így személyre szabhatod az eszközöket és alkalmazásokat vállalkozásodnak megfelelően.

A jogszabályok alakulásával és a tesztidőszak elindításával valószínűleg egyre több információra derül majd fény, erről igyekszünk minél részletesebben tájékoztatni Téged. Addig is, ha kérdésed adódna az ePénztárgéppel vagy más hasonló témával kapcsolatban, keresd a CMO szakértő munkatársait!