Ügyfélszolgálat:
H-P 9-16h
szechenyi_logo_mobile

Készletnyilvántartás módszerei – Pénztárgépen keresztül is egyszerűen megoldható

Pénztárgéppel történő raktárkészlet kezelés

2024. 09. 18.

Olvasási idő: 3:11 perc

A készletnyilvántartás a vállalkozások egyik legfontosabb feladata, amely alapvetően befolyásolja a gazdálkodás hatékonyságát és a vállalat nyereségességét. A megfelelő készletnyilvántartás módszerei segítségével pontos képet kaphatunk a raktárkészletekről, csökkenthetjük a készlethiányokat és a felesleges készleteket, valamint optimalizálhatjuk a beszerzési folyamatokat.

A készletnyilvántartás módjai akár pénztárgépen keresztül is megoldhatók egyszerűen – a CMO cikkében bemutatjuk hogyan!

Készletnyilvántartás módszerei hagyományostól a modernig

A készletnyilvántartás többféle módszerrel végezhető, attól függően, hogy milyen típusú vállalkozásról van szó, és milyen eszközök állnak rendelkezésre. Általánosságban véve ezzel a négy módszerrel találkozunk legtöbbször, és bár lehet a hagyományos megoldások régen jól működtek, a modern és kiterjedt rendszerek rengeteg időt és energiát spórolhatnak.

  1. Manuális nyilvántartás: Eleinte ez a módszer volt talán a leggyakoribb a készletnyilvántartás módjai között, noha ez nem azt jelenti, hogy hatékonyan is működött volna, pláne nagyobb kereskedelmi egységek esetén. Alacsony költségű megoldás, azonban rendkívül időigényes és az emberi hiba lehetősége elég magas, valamint a valós idejű készletnyilvántartás sem eszközölhető általa.
  2. Excel és egyéb táblázatkezelők: Számos kisvállalkozás használja az Excel vagy más táblázatkezelő programokat a készlet nyilvántartására. Ez a módszer rugalmasságot kínál és könnyen testreszabható, de nem skálázható nagyobb vállalkozások számára, és nem biztosít valós idejű adatokat.
  3. Raktárkezelő szoftverek: A dedikált raktárkezelő szoftverek átfogó megoldást kínálnak a készletnyilvántartásra. Ezek a rendszerek automatikusan frissítik a készletadatokat, és számos funkcióval rendelkeznek, mint például a leltár, a rendeléskezelés és a riportok készítése.
  4. Pénztárgépek integrált rendszerekkel: Modern online pénztárgépek segítségével már nem csupán az értékesítési tranzakciókat rögzítik, hanem integrált készletkezelési funkciókat is kínálnak. Ezek a rendszerek valós idejű készletadatokat biztosítanak, ami különösen hasznos a kiskereskedelmi egységek számára. A folyamatosan frissülő applikációk által felokosított gépek jelentős segítséget nyújtanak a hétköznapokban, illetve elképesztő részletekig személyre szabható csomagok állíthatók össze.

Készletnyilvántartás egyszerűen ePénztárgép applikációval

Gondoltad volna, hogy a készletnyilvántartás egyszerűen elvégezhető ePénztárgép applikációval? A pénztárgépek új generációjaként is emlegetett megoldás ingyenesen vehető igénybe, moduláris kialakítással ellátva pedig könnyedén használhatod Androidos eszközeiden.

Android 9 vagy ennél nagyobb operációs rendszerrel működő telefonra vagy tabletre telepítve külön gép nélkül működtetheted, de ha szeretnéd maximálisan kihasználni az app adta lehetőségeket, egészítsd ki eszközarzenálodat!

A920 Pro bankkártya terminálra telepítve és adóügyi nyomtatóval kiegészítve teljes értékű pénztárgépként használhatod, illetve az e-nyugta bevezetésétől kezdve ez utóbbira is csak akkor lesz szükséged, ha egy vevőd papír alapú nyugtát kér.

Az alkalmazás fejlesztése során az volt a cél, hogy az minél egyszerűbb kezelhetőséget biztosítson, ne legyen szükség külső oktatásra vagy segítségre, illetve integrálható legyen a többi kompatibilis szoftverrel és hardverrel.

Ennek érdekében olyan kiegészítő szolgáltatások rendelhetők az apphoz, amelyek segítségével a készletnyilvántartás módszerei is lényegesen leegyszerűsíthetők. Ilyenek például:

  • Az NTAK Base adatszolgáltatás vendéglátósoknak, ami vendéglátós kategória nézettel és előre feltöltött cikktörzzsel rendelkezik, illetve NTAK adatküldési opciót is biztosít hűségidő nélkül. Támogatott eszközökön keresztül Bluetooth kapcsolattal csatlakozhatsz az ePénztárgép applikációhoz. Ez pedig lehetővé teszi, hogy az alkalmazásban értékesített elemek kiküldésre kerüljenek az adóügyi nyomtatóra, így minimalizálva az ezzel töltött időt és a hibalehetőségeket. Az adatszolgáltatás alapvető statisztikai adatokat is tartalmaz, amelyet a CMO webappban megtekinthetsz, illetve személyre szabott kategóriákat is létrehozhatsz.
  • SMART kereskedelmi funkcióval a cikkelemes értékesítés és NTAK opció ellenére nincs hűségidő a csomagra. Bár kiegészítő alkalmazás, de használhatod önállóan is korlátlan cikkszámmal. Támogatott eszközökkel csatlakoztatva egyidejűleg történhet a nyugtakiállítás, illetve a partnertörzs kezelésével a számlakiállítás is egyszerű.
  • SMART+ kereskedelmi funkcióval áttérhetsz a cikkelemes értékesítés mellett a korlátlan funkcióelérésekhez, illetve az NTAK adatküldés is kiegészítő opciók lehet, amennyiben szükséged van rá. Kiegészítő szolgáltatás révén folyamatosan frissítjük, tehát minden jövőbeli funkciót tartalmazni fog, amelyre szükséged lehet a kereskedelmi jogszabályok változásával. Webappból szintén kezelhető, segítségével lényegesen leegyszerűsíthetők a készletnyilvántartás módjai, hiszen a cikkelemes értékesítéssel közvetlenül látod az értékesített termékek készletét és fogyását. Számlakiállításhoz használd a partnertörzs kezelését, illetve élvezd a többletstatisztikát is, ami segít naprakészen átlátni vállalkozásod működését!

Szeretnéd egyben átlátni, hogy az ePénztárgép applikációhoz rendelhető modulok milyen előnyökkel szolgálnak? Összehasonlítottuk a különböző kiegészítőket egyetlen táblázatban, hogy könnyebben átlásd a funkciókat, ezáltal a döntésed is egyértelműbb legyen a készletnyilvántartás módjai között.

A készletnyilvántartáson kívül mire használhatom még az ePénztárgép alkalmazást?

Tudtad, hogy az ePénztárgép app segítségével nem csupán a készletnyilvántartás egyszerűen kezelhető, hanem a jövőre nézve is előnyödre válik majd? Most összefoglaljuk melyek azok a funkciók, amelyekben segítő kezet nyújt az alkalmazás, illetve hogyan használhatod majd az e-nyugta bevezetésével!

  • Sima Androidos tabletre vagy telefonra telepítve lehetőséged van kihasználni a softPOS integrációt, ezáltal a bankkártyás fizetés gyerekjátékká válik eszközödön, a lezárt nyugtát pedig applikációból kell majd kinyomtatnod. Egy dologra érdemes odafigyelned, ha ezt a megoldást választod, mégpedig arra, hogy az adott eszköz rendelkezzen NFC kapcsolattal, így biztosítható a bankkártyaelfogadás.
  • A kellő kiegészítő szolgáltatásokkal felszerelve kvázi online pénztárgépként működik, illetve a jelenleg benyújtott jogszabályok alapján a kereskedelem szerves részét fogja képezni az elektronikus pénztárgép. Az e-nyugta kiállításához már csak akkor lesz szükség kiegészítő adóügyi nyomtatóra, ha a vevő papír alapú nyugtát kér, különben alapvető lesz a digitális nyugta kiállítása.
  • A QR kódos fizetésről (AFR) talán már sokan hallottak, ennek mintájára hamarosan bevezetésre kerül az AFR 2.0 is, vagyis a QVIK fizetési rendszer. Létrejöttének oka az volt, hogy a tranzakciós díjak hazai viszonylatban magasnak mondhatók, erre kellett egy olcsóbb, kezelhetőbb és egyszerűbb alternatíva. Az azonnali átutaláson alapuló fizetési megoldás bevezetésével az ePénztárgép használói számára is rendelkezésre áll majd ez a fizetési szolgáltatás, ugyanis az app fel van készítve rá.

Felkészülés az e-nyugtára elektronikus Pénztárgéppel

Nagy port kavart a már fentebb is említett változás, miszerint 2024-ben tervezik bevezetni az e-nyugta próbaidőszakát. Ennek gyakorlati megvalósítása aszerint történne, hogy a vevő regisztrál az applikációba, amelyen keresztül saját QR-kódot kap. Ezt kell bemutatnia okostelefonon keresztül minden boltban történő fizetésnél, a pénztárnál pedig elektronikus nyugtát állítanak ki számára, kivéve, ha kifejezetten papír alapút kér.

Ehhez minden vállalkozásnak rendelkeznie kell ePénztárgéppel, ugyanis ezen keresztül történhet csak valós időben a nyugtakiállítás, ugyanis közvetlenül a NAV nyugtatárába kerül a kiállított dokumentum.

Ez kétféle módszerrel valósítható meg: hardver alapú pénztárgép felokosításával, illetve felhőalapú szoftverrel, amelyhez már nyilvánosan elérhető a fejlesztői dokumentáció is. A jogszabály hatályba lépésekor a már jól ismert felületen kell majd átállni az új működésre, nem lesz szükség újabb program kezelésének megtanulására.

A változás már a küszöbön jár, hamarosan elindul az e-nyugta rendelet tesztidőszaka, amelyről nem szabad lemaradnod vállalkozóként. Ismerd meg az újdonságokat a CMO-tól, hétről-hétre újabb cikkekkel jelentkezünk! Ha pedig kérdésed adódik a szükséges eszközökről, a készletnyilvántartás módszerei és lehetőségeiről, keresd bátran szakértő kollégáinkat!