Ügyfélszolgálat:
H-P 9-16h
szechenyi_logo_mobile

E-pénztárgép hitelesítés és online pénztárgép engedélyek – Hogy néz ki az üzembe helyezés?

e-Pénztárgép hitelesítés és engedélyezés

2024. 09. 25.

Olvasási idő: 3:52 perc

Az e-pénztárgép hitelesítés és az online pénztárgép engedélyek megszerzése kulcsfontosságú lépések az üzembe helyezési folyamatban.

Az elektronikus pénztárgépek, másnéven e-pénztárgépek az online pénztárgépek bevezetése után jelentős változást hoztak a kereskedelmi szektorban. Ezek az eszközök nemcsak az értékesítési tranzakciók gyors és pontos rögzítését teszik lehetővé, hanem a NAV felé történő adatszolgáltatást is automatikusan biztosítják.

A CMO következő blogbejegyzésében összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a témában – hogyan néz ki az üzembe helyezés menete?

Az e-pénztárgép hitelesítés néhány lépésben

Az e-pénztárgép hitelesítés és az online pénztárgép engedélyek megszerzése az egyik legfontosabb lépés az üzembe helyezés során. Ez a folyamat biztosítja, hogy az adott pénztárgép megfelel a jogszabályi előírásoknak és képes a szükséges adatokat továbbítani a NAV felé.

  • Bejelentkezés a NAV rendszerébe: Az e-pénztárgép üzembe helyezésének első lépése a bejelentkezés a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) online rendszerébe. Ehhez szükséges az adózó adószáma és a kapcsolódó elektronikus aláírás.
  • E-pénztárgép bejelentése: Az adózó az online felületen bejelenti a használni kívánt e-pénztárgépet. Ehhez meg kell adni a pénztárgép gyártójának és típusának adatait, valamint a készülék egyedi azonosítóját.
  • E-pénztárgép hitelesítési kérelem benyújtása: A bejelentést követően a hitelesítési kérelmet benyújtják a NAV felé. A kérelemhez csatolni kell a pénztárgép műszaki dokumentációját és a gyártó által kiállított tanúsítványokat.
  • NAV általi ellenőrzés: A NAV szakemberei ellenőrzik a benyújtott dokumentációt és a pénztárgép műszaki paramétereit. Amennyiben minden rendben van, a NAV kiadja a hitelesítési engedélyt.

Hitelesítést követően két dologra érdemes odafigyelni:

  • Egyrészt az e-pénztárgép hitelesítési folyamat során és ezt követően is a szoftver ellenőrzésre kerül, ezt követően a gyártó részéről rendszeres frissítések érkeznek majd, amelyeket a felhasználóknak telepítenie kell majd az optimális működés érdekében.
  • Másrészt a hitelesített e-pénztárgépek esetében is szükség van karbantartásra még abban az esetben is, ha csak az éves felülvizsgálatra gondolunk. Ezt minden esetben csak a NAV által engedélyezett szervizek végezhetik el.

Üzembe helyezés az online pénztárgép engedélyek beszerzését követően

Az e-pénztárgép hitelesítés és az online pénztárgép engedélyek megszerzése után következik az üzembe helyezés. Ez a folyamat biztosítja, hogy a pénztárgép megfelelően működik és készen áll az értékesítési tranzakciók kezelésére.

  1. A pénztárgép üzembe helyezése a helyszínen kerül telepítésre, amelyet kizárólag hivatalos szerviz végezhet. A folyamat során a gép összeköttetésbe kerül a NAV online rendszerével a folyamatos és biztos adatszolgáltatás érdekében. Ez magában foglalja az internetkapcsolat beállítását és a szükséges szoftverek telepítését.
  2. Az üzembe helyezés során meg kell adni a felhasználói adatokat, például az adózó nevét, adószámát és a telephely címét. Ezek az adatok kerülnek be az e-pénztárgép adatbázisába, akárcsak a korábbi pénztárgépek telepítése esetén. A pénztárgép beállítása során fel kell vinni az eladásra kínált termékek és szolgáltatások adatait. Ez magában foglalja az árakat, adókulcsokat és a termékek egyedi azonosítóit.
  3. Az üzembe helyezés után az e-pénztárgépet próbaüzemnek vetik alá. Ez a folyamat során az eszközt valós körülmények között tesztelik, ellenőrizve a megfelelő működést és az adatszolgáltatás pontosságát. A próbaüzem során esetlegesen felmerülő hibákat azonnal kijavítják. A pénztárgépet csak akkor lehet használatba venni, ha minden hiba megszűnt és az eszköz megfelelően működik.
  4. A sikeres próbaüzem után a hitelesített pénztárgépet hivatalosan üzembe helyezik. Erről a folyamat végén jegyzőkönyvet készítenek, amelyet az adózó és a telepítést végző szakember is aláír. Az üzembe helyezésről a NAV hivatalos igazolást állít ki, amely igazolja, hogy a pénztárgép megfelel a jogszabályi követelményeknek és készen áll a használatra.

Az e-pénztárgép hitelesítés konkrét dokumentumai és nyomtatványai

Az e-pénztárgép hitelesítéshez és az online pénztárgép engedélyek beszerzéséhez szükséged lesz néhány dokumentációra a vállalkozásoddal kapcsolatban, ez minimálisan eltérő lehet, ha egyéni vállalkozó vagy. Az alábbiakat érdemes előzetesen beszerezned, hogy gördülékenyen menjen az ügyintézés:

  • Cégkivonat és üzembehelyezési kód, ez utóbbit a PTGREG nyomtatvány kitöltésével és benyújtásával tudsz igényelni, amelyet kiállítást követően egy évig fogsz tudni felhasználni.
  • Személyazonosságot igazoló dokumentum, mint természetes személy, aki a cég nevében jár el, egyéni vállalkozóként regisztrációs lap a vállalkozás igazolására. Ez a dokumentum lehet személyi igazolvány, útlevél vagy jogosítvány és lakcímkártya.
  • Be kell jelentened, hogy állandó telephelyen vagy változó helyszíneken fogod használni az e-pénztárgépet, ugyanis ez utóbbi esetében GPS egységgel ellátott pénztárgépet üzemeltethetsz kizárólag. Ennek megfelelően kell kitölteni az üzembehelyezési nyomtatványt is a szükséges telephely adatokkal.
  • Amennyiben céged vagy vállalkozásod nevében meghatalmazott jár el, abban az esetben ne feledkezz meg a meghatalmazást igazoló dokumentumról sem!

Nem használsz még e-pénztárgépet? Ezért lesz érdemes váltanod!

Az elektronikus pénztárgépek forradalmasították a kiskereskedelmi szektorban a tranzakciók kezelését és a készletnyilvántartást. Az egyszerű kezelhetőség, a jogszabályoknak való megfelelés és az automatikus adatszolgáltatás a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) felé csak néhány előnye ezen modern eszközöknek. Ezekkel az előnyökkel számolhatsz, ha e-pénztárgép mellett döntesz:

  • Automatikus adatszolgáltatás: Az e-pénztárgépek valós időben továbbítják az értékesítési adatokat a NAV felé, ami jelentősen csökkenti az adminisztratív terheket és biztosítja a jogszabályoknak való megfelelést.
  • Pontosság és megbízhatóság: Az elektronikus rendszerek minimalizálják az emberi hibák lehetőségét, így az értékesítési és készletadatok mindig pontosak és naprakészek.
  • Gyors és hatékony tranzakciókezelés: Az e-pénztárgépek gyorsabbá és gördülékenyebbé teszik a vásárlási folyamatot, ami javítja a vásárlói élményt és növeli az üzlet hatékonyságát.
  • Adatbiztonság: A modern e-pénztárgépek magas szintű adatbiztonságot nyújtanak, védve az érzékeny információkat az illetéktelen hozzáféréstől.
  • Integráció más rendszerekkel: Az e-pénztárgépek könnyen integrálhatók más vállalati rendszerekkel, így átfogó megoldást nyújtanak az üzleti folyamatok kezelésére.

Felelj meg a változásoknak a CMO e-pénztárgép hitelesítés segítségével!

Az e-pénztárgép hitelesítés immár nem csak lehetőség, hanem sokkal inkább lépéstartás a változásokkal, ugyanis 2024-től bevezetésre kerül az e-nyugta rendszer. Ennek fejében már elektronikus formában is kiállíthatók a nyugták egy applikáció segítségével, amelyhez a vállalkozóknak fel kell készülniük és lehetővé kell tenniük az elektronikus nyugta kiállítását, ha a vevő ezt kéri.

  • Az e-pénztárgép elsősorban a gazdaság fehérítése, az átláthatóbb adózás és a valós idejű anonim statisztikai adatgyűjtés érdekében kerül bevezetésre.
  • A fizikai, hardver alapú kasszagépek leváltásával lehetőség nyílik a szoftveres vagy felhő alapú rendszerek alkalmazására is. Ezáltal nem csak a hagyományos pénztárgépek kerülnek kiváltásra idővel, hanem a papír alapú nyugták helyét is felváltja a digitális verzió.

Joggal vetődik fel a kérdés, hogy ez milyen módon lesz megvalósítható? Ugyanazok a pénztárgép engedélyek lesznek szükségesek a szoftveres működéshez is?

Nos, egyelőre a jogszabályok még alakulóban vannak, ezért a főbb irányvonalakat határozták még meg, de annyi biztos, hogy a tesztidőszak elindulásával a vállalkozóknak tudnia kell biztosítani a digitális nyugta kiállításának lehetőségét. Amennyiben a vásárló ilyen módon kéri, az ő részéről egy személyes QR kódot fog bemutatni, melyet a pénztárnál való leolvasással kiállításra is kerülhet az elektronikus nyugta, ami a NAV nyugtatárába kerül és innen lesz letölthető a későbbiekben.

Maradj naprakész, értesülj a pénztárgépeket érintő változásokról első kézből a CMO-tól! Kérdés vagy kérés esetén keresd szakértő kollégáinkat telefonon vagy e-mailben, hogy mihamarabb megválaszoljuk kérdéseidet!