2024. 09. 04.
Olvasási idő: 5:12 perc
Az elektronikus fizetési módok egyre inkább a mindennapok részévé válnak Magyarországon is, tükrözve a globális trendeket, 2021 óta pedig kötelező biztosítani a készpénzmentes fizetés lehetőségét. Így nem csupán a vásárlói igények kiszolgálása a cél, hanem a törvényi kötelezettségeknek való megfelelés is.
A CMO következő cikkében végigvesszük a legnépszerűbb fizetési módok fajtáit hazánkban!
Miért ilyen széleskörűek a fizetési módok fajtái?
A jogi környezet változása szintén a készpénzmentes fizetési módok fajtái felé tereli a gazdaságot, de alapvetően is megfigyelhető a növekvő tendencia az elektronikus fizetés terén. Mivel az internetes vásárlások és az e-kereskedelem is virágkorát éli, sok esetben a fogyasztóik is szívesebben szerzik be szükségleteiket online, ahol leggyorsabb és legegyszerűbb módja az online fizetésnek van.
Hazánkban a legtöbb vállalkozó számára kötelező az online pénztárgép használata, ez pedig kéz a kézben jár azzal, hogy fenn kell tartaniuk az elektronikus fizetés lehetőségét vevőiknek. Az online kereskedelem pedig elképzelhetetlen enélkül, illetve a vásárlói szokások is sokkal inkább efelé tendálnak.
A karanténidőszak az egyik fő kiváltó oka volt az elektronikus fejlődés felgyorsulásának és fejlődésének, szinte hónapok alatt gyűrűzött be a legtöbb helyre. Azóta egyre inkább a bankkártyás vagy az érintésmentes fizetési módokat preferálták a hazai vásárlók.
Bármekkora üzletről is legyen szó, vállalkozásodnak mindenképpen alkalmazkodnia kell a jogszabályi előírásokhoz és a vásárlói igényekhez. Az elektronikus fizetéssel kapcsolatos bizalmatlanság egyre inkább kikopik a köztudatból, illetve az elektronikus fizetési módok fajtái is egyre széleskörűbbé, sokszínűbbé válnak, hogy a lehető legjobban leegyszerűsítsék és meggyorsítsák a fizetés folyamatát.
Készpénzmentes fizetési módok Magyarországon: mik közül választhatsz vállalkozóként?
Lényeges megjegyezni, hogy a készpénzmentes fizetés módok szinte még sehol sem válthatók ki teljes mértékben, azonban üzlet és üzlet között is van különbség, illetve a webshopokról sem szabad megfeledkezni. Minél több lehetőséget biztosítasz vásárlóid számára az elektronikus fizetési módok közül, annál valószínűbb, hogy be is fejezik a vásárlást és nem hagyják ott a teli virtuális kosarat.
Magyarországon az általánosan használt fizetési módok fajtái az alábbiak:
- Bolti bankkártyás fizetés: gyakran egyetlen érintés is elég a tranzakció végbemeneteléhez, de van, aki még mindig a mágnescsíkos lehúzást részesíti előnyben. Emellett bizonyos limit felett, illetve véletlenszerűen kérheti a PIN-kódot, ami hosszabbítja a fizetési folyamatot.
- Utánvétes fizetés POS terminállal: népszerű választás csomagrendelés esetén, vevő szempontjából megvan a biztonság érzése, ezért egyetlen webshop számára sem éri meg kivenni a lehetőségek közül.
- Banki átutalás: egy jól beépített banki átutalásos felülettel leegyszerűsíthetjük vásárlóink számára a fizetést, így biztosabban végigviszik majd a folyamatot. Vállalkozók számára is elfogadható módszer, azonban a visszaigazolás nem mindig érkezik meg azonnal.
- Online fizetés: egyszerűbb, gyorsabb és közkedveltebb a többi fizetési módhoz képest, emellett a biztonságra is nagy hangsúlyt fektet. Weboldalra való integrálása esetén érdemes odafigyelni néhány dologra, mint például:
- megbízható fizetési oldalon keresztül történjen és biztonságosan kezelje az adatokat,
- egyszerűen, de megfelelően működjön az ügyfélhitelesítés,
- a teljes és részleges visszatérítéseket könnyedén kezelje,
- illetve minél több bankkártyatípus használatát lehetővé tegye az online vásárlás során.
Mindenképpen aszerint érdemes választanod vállalkozóként az elektronikus fizetési módok közül, ami leginkább kiszolgálja üzletedet. Emellett a vásárlói visszajelzéseknek is adj hangot, hiszen fogyasztóid számára más-más fizetési mód lehet szimpatikus, kényelmes vagy bizalomkeltő. Minél több fizetési módot integrálsz vállalkozásodba, annál több vevői igénynek tudsz megfelelni.
Elektronikus fizetési módok: POS, mPOS, softPOS
Beszéljünk egy kicsit az elektronikus fizetési módok kapcsán a POS terminálos megoldásokról, hiszen a bankkártyás vagy NFC-s fizetéseknél nélkülözhetetlen eszközök.
- A hagyományos kivitelek között találsz olcsó és strapabíró modelleket, vezetékes és vezeték nélküli konstrukciókat, havidíjas és havidíj nélküli ajánlatokat, akár hűségidő nélkül is. Válassz bankfüggetlen modellt, amellyel megfelelhetsz NTAK kötelezettségeidnek, vagy SZÉP kártya elfogadására alkalmas eszközt igényeidnek megfelelően.
- Vállalkozásod több helyszínén is helyt kell állnod elektronikus fizetési módok terén? Válaszd a CMO myPOS terminálokat, amelyek saját adatkapcsolatot biztosító egységgel és 8-10 óra üzemidejű akkumulátorral rendelkeznek. A mobil POS terminálok saját SIM kártyával rendelkeznek, így bárhol használhatod tranzakció lebonyolításra, ha nem egy időben, de több helyen lenne rá szükséged.
- SoftPOS terminál választásával egy forradalmian új technológiát zsebelhetsz be, ugyanis a saját androidos telefonodból varázsolhatsz bankkártya terminált. Ehhez elsősorban a SoftPOS applikáció letöltésére lesz szükség, így külön eszköz nélkül fizettethetsz PayPass-on keresztül. Mágnescsíkos és PIN kódot igénylő tranzakciók esetén azonban nem fogod tudni használni ezt a módszert.
QR kódos és Qvik tranzakciók – új elektronikus fizetési módok Magyarországon
Felejtsd el a készpénzes és a bankkártyás fizetést, hiszen az újgenerációs elektronikus fizetési módok fajtái számára elegendő egy okostelefon is! Amennyiben kompatibilis módszer vállalkozásod számára, érdemes adni nekik egy esélyt, hiszen gyors, megbízható és modern fizetési lehetőségek, de lássuk inkább a részleteket:
- QR kódos fizetés: A tranzakció részleteit tartalmazó QR kódot kell beolvastatnod vevőid saját okostelefonjával, nagy előnye, hogy igény szerint építhetsz rá bankkártyás fizetést és közvetlen elektronikus átutalást is. Az elektronikus fizetési módok egyik legújabb úttörőjeként olyan előnyökkel számolhatsz, mint a kisebb napi forgalmak kedvezményes lebonyolítása, amelyhez nem lesz szükséged terminálra. A bankkártyás fizetésekhez képest akár 50% tranzakciós díjat is megspórolhatsz. Amennyiben szükséged van hozzá megfelelő eszközre, érdemes A920 Pro bankkártya terminálunkat választanod, amelyet ingyenes havidíjjal és hűségidő nélkül használhatsz bankfüggetlenül, illetve SZÉP kártya elfogadásra is képes.
- Qvik tranzakció: Kicsit kakukktojásként soroljuk ide ezt az elektronikus fizetési módot, hiszen hivatalosan 2024. szeptemberétől kezdődően jelenik meg Magyarországon a bankkártyás fizetés konkurenciájaként. Létrejöttét annak köszönheti, hogy a pénzforgalmi szolgáltatások mind lakossági, mind kereskedelmi szempontból még mindig magasak, ami útjában áll a fejlődésnek. A Qvik alternatívaként jelenik meg a köztudatban, hogy olcsó, biztonságos és nem mellesleg hazai megoldást kínáljon az elektronikus fizetési módok fajtái közül kiemelkedve.
Fizetési módok fajtái több valutában
Az elektronikus pénztárcák használata is egyre inkább elterjedőben van a hazai fizetési módok fajtái között, ami talán annak köszönhető, hogy egyre többször rendelünk külföldről, és nem minden esetben van lehetőség a Forintra való átváltásra. E-pénztárcával rengeteg pénznem közül választhatsz, kedvezőbb napi árfolyamon válthatsz, ami esetleg egy külföldi tartózkodás alkalmával is előnyös lehet.
Ezek a legnépszerűbb digitális pénztárca fizetési módok Magyarországon:
- PayPal: magánszemélyek és vállalkozások számára is közkedvelt választás, egyszerű kezelőfelülettel, gyors regisztrációval és jelenleg több, mint 400 millió aktív felhasználóval. Az e-kereskedelemben szinte kötelezően adják meg, mint fizetési lehetőség.
- Barion: online makrofizetési szolgáltatásként könnyedén integrálhatod weboldaladra, alacsony összegű fizetések köré szerveződő szolgáltatás.
- Stripe: kicsit komolyabb felülettel és részletesen beállítható vállalkozásadatokkal szolgál ki vállalkozóként és magánszemélyként is, nagy hangsúlyt fektetve a biztonságra.
Maradj naprakész, tájékozódj mindig a legújabb magyarországi elektronikus fizetési módok fajtáiról helyben a CMO blogjáról! Kérdéseiddel pedig fordulj bizalommal szakértő munkatársainkhoz!