2024. 09. 10.
Olvasási idő: 3:51 perc
Az E-nyugta koncepció bevezetése nem csupán a nagyvállalatokat érinti, hanem hatást gyakorol az egész gazdasági- és kereskedelmi rendszerre, vagyis kisvállalkozóként és egyéni vállalkozóként is készülnöd kell a változásra. A magyar kasszarendszer átalakítása 2024. júliusától esedékes, így az elektronikus nyugta kiállítására való felkészülés már a tesztidőszakba lépett.
A CMO cikkéből megtudod, hogy mire kell majd odafigyelned a következőkben!
Az E-nyugta koncepció előnyei, avagy miért vezették be az új rendszert?
Bár az E-nyugta koncepció bevezetése, tesztidőszaka és kötelezővé tétele fokozatosan, lépésről lépésre történik, érdemes minél több információval rendelkezned vállalkozóként, hogy ne maradj le a határidőkről. Az E-nyugta intézményének kiterjesztése több okból jött létre, ezek közül is az egyik legfőbb indok a gazdaság fehérítése, valamint az egész üzleti folyamat digitalizációja.
Emellett számos más előnnyel is számolhatunk vállalkozóként a sikeres átállást követően, mint például:
- Egyszerűbb adminisztráció: Az E-nyugták digitális formában könnyen rendszerezhetők és visszakereshetők, ami jelentősen megkönnyíti a könyvelést és az adóbevallást.
- Gyors és hatékony: Az E-nyugták kiállítása és küldése gyorsabb folyamat, mint a hagyományos papíralapú nyugtáké, ami javítja az ügyfélélményt és csökkenti a tranzakciók idejét.
- Költségmegtakarítás: Az elektronikus nyugták használata csökkenti a papír, tinta és nyomtatási költségeket. Emellett nincs szükség fizikai tárolásra sem, ami további megtakarítást jelent.
- Környezetbarát megoldás: Az elektronikus nyugták használata csökkenti a papírfelhasználást, így hozzájárul a környezetvédelemhez és a fenntarthatósághoz.
Az adatszolgáltatások egységesítéséhez is hozzájárul az E-nyugta koncepciója
Az E-nyugta koncepció segítségével és az E-Pénztárgépek használatával várhatóan egy kalap alá kerül a gazdaság legtöbb szektora, vagyis a tranzakciókat külön-külön és valós időben fogja látni a NAV. Vásárlói részről pedig hatékonyan hozzájárulhat a tudatosabb vásárlásokhoz és költekezési szokások kialakításához, valamint értékes (és anonim) statisztikai adatokat szolgáltathatnak ezáltal.
Jelenleg napi szinten mintegy kétmillió számla adataira lát rá a NAV valós időben, nem is beszélve arról a nagyjából húszezer kézi számláról, amelyek csak pár napos késéssel érkeznek meg az adóhatósághoz. A kibocsátást követően, egy napon belül mintegy tízmillió gépi számla adatai érkeznek be a NAV-hoz, ezek kizárólag azok a nyugták, amelyeket az online pénztárgépekkel állítottak ki.
Ebből is jól látszik, hogy a kézi és számítógéppel kiállított nyugták egyelőre a látóterén kívül esnek az adóhatóságnak, ami gazdasági viszonylatban jelentős információdeficitet mutat. Ezt jelenleg ágazati adatszolgáltatással igyekeznek pótolni, amelyet a turizmusban és vendéglátásban dolgozó vállalkozók már jól ismernek az NTAK személyében.
E-nyugta koncepció: mi tartozik a feltüntetendő kötelező adatok köréhez?
A jelenlegi Áfa törvény szabályozása szerint nyugtát állíthatunk ki papír alapon vagy elektronikus formában is, emellett szabályozza ezek kötelező adattartalmát is. Az E-nyugta koncepció törvényjavaslatának megfelelően annak tartalmi elemei ki kell, hogy egészüljenek az alábbi feltüntetendő elemekkel:
- Termék mennyisége,
- Termék megnevezése,
- Nyújtott szolgáltatás mennyisége,
- Nyújtott szolgáltatás megnevezése,
- Alkalmazott adómérték,
- Adómentesség ténye, amennyiben adómentes az ügylet,
- 2028.07.01-től pedig a globális kereskedelmi áruazonosító szám.
Ezek azok a változások, amelyekre vállalkozóként és vásárlóként is készülni kell az E-nyugta koncepció kapcsán
Az E-nyugta koncepció tesztidőszakába lépésével elindul egy folyamat, melynek célja a gazdaság fehérítése és a hulladékcsökkentés elsősorban, de hatással lesz a készpénzhasználatra is, valamint az adózási és könyvelési szempontokat is átalakítja majd. Ezeket főként technikai és adatvédelmi szempontból kell biztosítani, és ahhoz, hogy ez megfelelően működjön, nagyjából három év áll majd rendelkezésre beletanulni.
- A fizikai, hardver alapú kasszákat lassan, de biztosan váltják fel az ePénztárgépek, ami sokkal inkább a felhő alapú és szoftveres megoldások felé tolja majd az irányt. Az E-nyugta koncepció lényege, hogy innentől kezdve csak a vevő kérésére kerüljön kiállításra papír alapú bizonylat, de alapesetben az ePénztárgépen keresztül elektronikus nyugta kerül a vásárló birtokába.
- Fontos megjegyezni, hogy nem a papír alapú nyugták kerülnek digitalizálásra, hanem alapból az elektronikus nyugta kerül hitelesítésre, illetve ez töltődik fel a NAV nyugtatárába is. A NAV nem kapja meg a vásárlók adatait, illetve a kereskedő is csak akkor lát rá bizonyos részletekre, ha ebbe a vevő is beleegyezik.
- Az E-nyugta koncepció működése viszont lényegesen egyszerűbb, mint az ezt övező jogszabályok részletei, hiszen a vevő részéről egy okoseszközre lesz szükség, amelyre a nyugtakiállításhoz szükséges applikációt kell letölteni. Pénztárnál való fizetés során a személyes QR kód bemutatásával készül el az elektronikus nyugta. A NAV nyugtatárból pedig ezt követően bármikor letölthetővé és visszakereshetővé válnak nem csak a nyugták, hanem a jótállások és garanciajegyek is.
Online pénztárgép helyett ePénztárgép kerül fókuszba ez E-nyugta koncepcióban
Az E-nyugta koncepcióban, azaz az elektronikus nyugta kiállításában nélkülözhetetlen szerepet kap az ePénztárgép használat. Ezzel egyidejűleg az online pénztárgépek üzembe helyezhetőségéről is születtek jogszabályok, viszonylag szűkös határidőkkel. Az átállási időszak elején még mindkettő alkalmazható lesz a gyakorlatban, azonban az elektronikus nyugta kiállítására kell törekedni.
Jelenleg úgy fest, hogy 2025 közepétől már nem lehet új online pénztárgépet üzembe helyezni, így aki szeretné kihasználni a hagyományos konstrukció adta lehetőségeket, igyekezniük kell a beszerzéssel. Hosszú távon azonban mindenképpen az ePénztárgép használatára kell átállnunk, hiszen 2028 júliusától az online pénztárgépek üzemeltethetősége megszűnik.
Az E-nyugta koncepció gyakorlatba való áthelyezéséhez ePénztárgépre lesz szükség, amelyet háromféleképpen lehet üzemeltetni, azonban mindhárom esetében külön engedélyeztetni kell a működést:
- Hardveres konstrukció: tartsd meg online pénztárgépedet, frissítsd fel az ePénztárgép applikációval és egy adóügyi nyomtató egységgel, így megfelelhetsz a tesztidőszak követelményeinek is.
- Szoftveres konstrukció: szükséges hozzá egy megbízható és stabil internetkapcsolat megléte, hiszen egy felhő alapú szoftverek keresztül lehet működtetni, amelyet akár mobileszközről is használhatsz.
- Applikációs megoldás: bizony erre is létezik alkalmazás, mégpedig olyan, amelyet androidos telefonon, tableten vagy számítógépen keresztül futtathatsz, a lényeg, hogy helyi eszköz legyen.
Mire érdemes váltani még a tesztidőszak során ePénztárgép applikációra?
Az ePénztárgép applikáció nem csupán egy alkalmazás, fejlesztése során prioritás volt, hogy rugalmasan kezelhető és személyre szabható app jöjjön létre. Ennek köszönhetően könnyedén lépést tarthat vállalkozásod változásaival, hiszen a CMO-nál több olyan konstrukciót is létrehoztunk, amelyek mind szoftveresen, mind hardveresen igényeid szerint alakíthatók.
- NTAK POS BEE: A csomag sztárja a PAX A920 terminál, amelynek tökéletes kiegészítője egy CashBox PosPrint Mini adóügyi nyomtató, így elektronikus és papír alapú nyugtát is kiállíthatsz vevőidnek. A bankkártya terminál felokosításával (ePénztárgép és Smart kereskedelmi funkció) előre feltöltött cikktörzs segítségével értékesíthetsz, illetve 100%-ig megfelelhetsz NTAK adatszolgáltatási kötelezettségeidnek.
- NTAK BEE: A konstrukcióval kedvezményesen szerezhetsz be asztali pénztárgépet, illetve szintén tartalmaz egy CashBox PosPrint Mini adóügyi nyomtatót. Emellett az NTAK adatszolgáltatás is adott, valamint a cikkalapú értékesítésről sem feledkeztünk meg.
- NTAK POS FREE: Egyik legkedveltebb csomagajánlatunk, rengetegen választották már az ingyenes NTAK adatszolgáltatás érdekében, de a konstrukció ennél többet kínál. A PAX A920 Pro bankkártya terminált bankfüggetlenül használhatod, képes SZÉP kártya elfogadására, kategória alapon értékesíthetsz segítségével és hűségidő nélkül kínáljuk.
Maradj naprakész az E-nyugta koncepció információival kapcsolatban a CMO hírein keresztül! Kérdésedre pedig szakértő kollégáink válaszolnak telefonon vagy e-mailben, keress minket bizalommal!