2024. 08. 28.
Olvasási idő: 4:03 perc
Az adózás világában a nyugta és számlaadási kötelezettség kiemelt fontosságú szerepet játszik. 2024-ben azonban jelentős változásokra számíthatunk, hiszen megérkezik az E-nyugta, mely számos előnyt kínál mind a vállalkozások, mind a fogyasztók számára.
A CMO következő cikkében áttekintjük a nyugta és számlaadási kötelezettség alapvető elemeit, valamint az E-nyugta bevezetésével járó újításokat és előnyöket.
A nyugta és számlaadási kötelezettség alapjai
A nyugta és számlaadási kötelezettség célja a tranzakciók nyomon követhetőségének biztosítása, az adóelkerülés minimalizálása és az adóbevételek pontos nyilvántartása. A nyugták és számlák kiállítása révén az adóhatóság könnyebben ellenőrizheti a vállalkozások bevételeit és az általuk befizetett adókat.
Magyarországon minden vállalkozás köteles nyugtát vagy számlát kibocsátani az értékesített termékekről vagy szolgáltatásokról. A nyugta kiállítása kötelező minden olyan esetben, amikor az ellenérték kiegyenlítése készpénzben, bankkártyával vagy más hasonló módon történik, és az ügyfél nem kér számlát. Ezzel szemben a számla kiállítása akkor szükséges, ha az ügyfél számlát kér, vagy ha a fizetés banki átutalással történik.
Hogyan befolyásolja a nyugta és számlaadási kötelezettséget az E-nyugta bevezetése 2024-ben?
2024 közepétől új korszak kezdődik az adózásban, hiszen bevezetésre kerül az elektronikus nyugta és számlaadási kötelezettség az E-nyugta formájában. Az elektronikus nyugta lehetővé teszi a papíralapú nyugták és számlák helyettesítését digitális formában, azonban fontos tudni, hogy nem a papír alapú nyugta kerül digitalizálásra, hanem az elektronikus nyugta kerül hitelesítésre. Az E-nyugta bevezetésének célja a folyamatok egyszerűsítése, a környezetvédelem támogatása és a vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentése. A tesztidőszak kezdetét a közlemények szerint 2024 júliusára tették, innentől kezdve több, mint 3 év áll majd rendelkezésre megismerni az új rendszert, illetve orvosolni a felmerülő hibákat és hiányosságokat.
Hogyan osztották fel az elektronikus nyugta és számlaadási kötelezettség bevezetését időszerűen?
- 2023 őszén fogadták el a rendeletet az E-nyugta bevezetéséről, ekkor körvonalazódtak a jogszabályok is a változtatást illetően.
- 2024 első fele inkább felkészülési időszak volt, azonban az online pénztárgépek használói számára elérhetővé tették a nyugtaadást ePénztárgép által. A kötelezettek TEÁOR listája azóta bővült és frissült, ahogyan a jogszabályok is részletesebbek lettek.
- 2024 júliusára tűzték ki a tesztidőszak kezdetét, vagyis innentől kezdve a vásárlók kérhetik a papír alapú nyugta helyett, hogy digitális formában kapják meg azt. Ehhez nélkülözhetetlen a vevő részéről a személyes QR kód és a vállalkozó részéről az ePénztárgép használata, ezt lentebb bővebben kifejtjük.
- 2025 júliusában már nem fogják engedélyezni újabb online pénztárgépek beüzemelését, viszont a korábban üzembe helyezett gépek még használhatók maradnak.
- 2028 végén elérkezünk a tesztidőszak végéhez, vagyis kötelező lesz átállni az ePénztárgép használatára és a digitális nyugtaadásra. Az online pénztárgépek innentől kezdve csak frissített állapotban lesznek használhatók, ezért érdemes folyamatosan nyomon követni a jogszabályi változásokat.
A nyugta és számlaadási kötelezettség teljesítése E-nyugtával
A nyugta és számlaadási kötelezettség 2017 óta eléggé szigorított feltételeknek kell, hogy megfeleljen, ez pedig TEÁOR kódhoz van kötve, illetve csak a megszabott online pénztárgépekkel teheted meg. Nem vagy benne 100%-ig biztos, hogy jól jelentetted be vállalkozásod, és elkerülnéd a büntetést, érdemes ránézni a KSH oldalán, melyik kategóriába is tartozol.
A jelenleg használt online pénztárgépek esetében a gép szolgáltat adatokat, ebből adódóan nyugtát is ezen keresztül tudsz kiállítani, még ha kézzel írod is. A nyugtaadás átalakulása ezt érinti, hiszen vagy online pénztárgépedet kell frissíteni például a CMO ePénztárgép alkalmazással, ami kizárólag digitális nyugtaadásra lesz képes. Kézzel írott nyugtát ezután is adhatsz, ha a helyzet úgy hozza, azonban az adatszolgáltatás ez esetben is kötelező.
Hogyan működik majd a digitális nyugta és számlaadási kötelezettség?
Már a rajtvonalon állunk az E-nyugta bevezetésével kapcsolatban, remélhetőleg minél többen követik a változásokat, hogy minél gördülékenyebben mehessen az átállás a digitális nyugta és számlaadási kötelezettséget illetően.
Ahogy korábban is említettük, mind a vállalkozók, mind a vásárlók részéről szükség lesz egy kis elköteleződésre, hiszen júliustól kezdve a vevők kérhetik a hagyományos papír alapú nyugta helyett az elektronikus verziót.
Hogyan lesz ez kivitelezhető?
- Vásárlói szempontból egy okostelefonra való applikáció letöltése után a megjelenő QR kódot kell bemutatni a pénztárnál fizetés során. Beolvasást követően az elektronikus nyugta azonnal felkerül a NAV oldalán található Nyugtatárba. Ez esetben nem a papír alapú nyugta kerül digitalizálásra, hanem a kiállított nyugták lesznek elektronikusan hitelesítve.
- A mostani adócsomag tartalmazza az új elektronikus bizonylat részletszabályait, miszerint az e-nyugta kiállítását jóval tágabb adattartalommal lesz szükség kiállítani a jelenlegihez képest. Korrekciós nyugta kiállítására továbbra is lesz lehetőség.
- Napjainkban igen szűk réteg képes digitális nyugta kiállítására, ennek oka az, hogy a kereskedelemben szinte mindenki online pénztárgép használatára kötelezett, vagyis csak papír alapú bizonylatot képes kiállítani. Az elektromos nyugtára való igény azonban egyre nagyobb, melynek oka főként a visszakövethetőség.
Milyen előnyökkel szolgál majd az új elektronikus nyugta és számlaadási kötelezettségen alapuló rendszer?
- Az elektronikus nyugta és számlaadási kötelezettség megreformálásával a gyorsabb és gördülékenyebb bizonylatkiállítás minden bizonnyal előnynek számít majd. Nem lesz szükség nyomtatókra sem, így a plusz eszköz- és anyagköltséget is megspórolhatjuk.
- Az új alkalmazást akár össze is lehet majd vonni például hűségrendszerrel, illetve a kapott jótállások és garanciapapírok sem vesznek el, könnyedén visszakereshetővé válnak a Nyugtatárban. Emellett (ha minden nyugtát digitálisan kér a vásárló) visszakövethető lesz az időszakos költés, vagyis a költekezési szokásokat illetően a vásárlók is tudatosabbá válhatnak.
- A digitális nyugták mellé más dokumentumok is feltölthetők lesznek a rendszerbe, például a már említett garanciajegyek, amelyek ezáltal egyszerűen és biztosan visszakereshetőek lesznek.
- Másrészt a NAV felé az új elektronikus rendszer egyfajta anonim statisztikai adatgyűjtőként szolgál, ami segít feltérképezni a költekezési szokásokat és a kereskedelmi szektorok közötti eltéréseket. Ezekhez az adatokhoz a vállalkozó nem fér hozzá, csak abban az esetben, ha a vásárló beleegyezését adja az adatainak kezelésére.
Nyugta és számlaadási kötelezettség megvalósítása a CMO konstrukcióival
A digitális nyugta és számlaadási kötelezettség teljesítéséhez, azaz az E-nyugta kiállításához egy dologra mindenképp szükséged lesz, ez pedig a már korábban is említett ePénztárgép alkalmazás. Az ingyenes appot letöltheted a Play Áruházból akár saját Android eszközödre is, illetve már meglévő rendszeredet is frissítheted az applikációval. Okosítsd fel meglévő pénztárgéped, szolgáltass adatot az NTAK adatküldési opcióval, vagy akár használd ki a cikkelemes értékesítés adta lehetőségeket!
Az alap statisztikák is rengeteg hasznos információval szolgálhatnak, de ha mégsem lenne elég, bármikor kiegészítheted a SMART kereskedelmi funkcióval. Igény esetén önmagában is használhatod, vagy egyidőben az NTAK adatszolgáltatással, hiszen Webappból menedzselheted. A cikkelemes értékesítéshez pedig korlátlan cikkszámot tölthetsz fel.
Az alkalmazásokkal kompatibilis pénztárgépek jelenleg az alábbiak:
Illetve ezeket a következő adóügyi nyomtatóval egészítheted ki:
- CashBox PosPrint Mini
- Fiscat Super Bee
Lehetőséged van manuálisan is beütni az értékesített tételeket, azonban támogatott eszközeinken választhatod az automatikus nyugtakiállítást is!
Csomagajánlatainkkal kapcsolatban keresd szakértő kollégáinkat telefonon vagy üzenetben, a friss hírekről pedig értesülj minden héten a CMO oldalán!